poniedziałek, 9 grudnia 2013

Pęczotto z gęsimi żołądkami i jabłkami

PĘCZOTTO Z GĘSIMI ŻOŁĄDKAMI I JABŁKAMI

Skoro już dostałem świeże gęsie żołądki, nie mogło się skończyć tylko na jednym daniu. Zatem teraz, po krupniku na gęsich podrobach, pomysł na drugie danie z gęsimi żołądkami w roli głównej. Tym razem to kolejna interpretacja jednego z klasycznych dań kuchni polskiej: gęsi nadziewanej jabłkami. A jeśli ma to być kuchnia polska to nie może w niej zabraknąć naszego tradycyjnego (po ziemniakach) dodatku do mięs, czyli kaszy. W tym przypadku zdecydowałem się na moją ulubioną odmianę (na równi z jaglaną), a więc pęczak. Z takiego połączenia wyjść mogło jedynie pęczotto z gęsimi żołądkami i jabłkami. Choć dla niektórych może brzmieć dość skomplikowanie, to dość prosty przepis, a jego sekretem są tak naprawdę przyprawy: jeśli gęsina to musi być majeranek, ale oprócz tego całości idealnie dopełni anyż (który doda niesamowitego posmaku) i odrobina miodu. Jeśli macie ochotę na taki wariant kuchni polskiej, zapraszam do spróbowania!

Składniki (dla czterech osób):

400 g gęsich żołądków
200 g kaszy pęczak
2 nieduże jabłka
1 cebula
2 ząbki czosnku
100 ml białego wytrawnego wina
1,5 litra bulionu warzywnego
2 łyżeczki suszonego majeranku
2 łyżeczki mielonego anyżu
1 łyżka miodu
1 łyżka oliwy z wytłoczyn
2 łyżki masła
sól i pieprz

Przygotowanie:

Gęsie żołądki myjemy, osuszamy i oczyszczamy. Kroimy w drobną kostkę, solimy i pieprzymy. Wrzucamy na rozgrzaną oliwę i przesmażamy je aż zrumienią się z każdej strony. Zalewamy odrobiną bulionu, skręcamy na mały ogień i dusimy do miękkości pod przykryciem, dolewając od czasu do czasu bulionu. Kiedy żołądki są już dość miękkie (po ok. godzinie), dorzucamy pokrojone w drobną kostkę jabłka, a następnie majeranek i anyż. Polewamy całość miodem i dusimy jeszcze przed chwilę (redukujemy powstały sos).

Gdy żołądki zaczynają już mięknąć, do garnka z grubym dnem wrzucamy łyżkę masła, a następnie szklimy na nim drobno posiekane cebulę i czosnek. Kiedy cebula jest już złocista, dodajemy kaszę i mieszamy aż do jej zeszklenia. Zalewamy winem, czekamy aż kasza wchłonie cały płyn i wlewamy odrobinę bulionu. Od tego momentu postępujemy jak z każdym risotto. Gdy pęczak jest już niemal gotowy, do środka dodajemy żołądki z jabłkami, wrzucamy drugą łyżkę masła i dokładnie mieszamy całość. Po minucie zdejmujemy z palnika i zostawiamy jeszcze na chwilę pod przykryciem.
Swoje pęczotto podałem z rukolą z granatem. Jeśli mielibyście ochotę na taką sałatę to wystarczy wziąć połowę opakowania rukoli i ziarna z połowy granatu, a następnie zalać to sosem z soku z drugiej połowy granatu, łyżki miodu, łyżki octu winnego i 3 łyżek oliwy extra vergine.

Czas przygotowania: 90 minut
Efektywny czas pracy: 30 minut

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz